جزیره انتظامی دستگیری شناسایی پلیس آگاهی

جزیره: انتظامی دستگیری شناسایی پلیس آگاهی فرمانده انتظامی خبر حوادث

گت بلاگز وب‌گردی معدن کاران زیر آوار بی‌توجهی مسئولان

دولت در مدیریت بحران حوادث ماه‌های اخیر تلاش کرده با بهره‌برداری سیاسی از آنها کوتاهی‌های خود را حداقلی نشان دهد و از طرف دیگر یا نهادها و ارگان‌های غیردولتی را مقصر جلوه کند.

معدن کاران زیر آوار بی‌توجهی مسئولان

به گزارش گروه وبگردی گروه تحریریه سایت جوان، مردان دولت یازدهم در حالی جهت ادامه حیات در قوه مجریه جهت چهار سال آینده در حال تلاش هستند که معدن کاران گلستانی زیرآوار بی توجهی مسئولان ماندند و از دست رفتند.
سال 95 در کنار خوشی هایش، خاطرات تلخی را هم در حافظه تاریخی ملت کشور عزیزمان ایران به جای گذاشت. از اتفاق برخورد دو قطار در ایستگاه هفت خوان سمنان بگیرید تا خسارت برف به باغات پرتقال شمال و پرسشها مردم خوزستان در برخورد با ریزگردها و فروریختن ساختمان پلاسکو. ولی گویا سال 96 از همان ابتدا سر ناسازگاری گذاشته هست. خبر تصادف زنجیره ای در آزادراه مشهد باغچه و تصادف اتوبوس در بزرگراه پایتخت کشور عزیزمان ایران قم و انفجار معدن زمستان یورت در استان گلستان، هر کدام به گونه ای دل مردم را آزرد. خانواده هایی که داغدار شدند و ملتی که به سوگ قهرمانان گمنام سرزمینش نشست. ولی هر کدام از این وقایع، با مدیریت می توانست سنگینی غم را کم کردن دهد؛ هرچند بعضی مسئولان با بی توجهی غمی بر دل داغداران می افزودند. مانند سخن ماندگار عباس آخوندی، وزیر راه و شهرسازی دولت یازدهم که در برابر ابراز نگرانی مردم از آمار تلفات اتفاق قطار سمنان که خدا را به خاطر بیمه بودن مسافران آسیب دیده شکرگزار بود.

عبارات مهم : آتش سوزی پلاسکو – دولت یازدهم

تدبیر سیاسی جهت دستگاه مقصر
این اتفاق صبح پنجم آذر رخ داد و در آن 47 نفر از هموطنان جان خود را از دست دادند و آمار مصدومان اتفاق هم به بیش از 100 نفر رسید، در نهایت مقصر مهم آن نه سیستم معیوب “ای.تی.سی” در محور تهران-مشهد که متصدی مرکز کنترل این محور در ایستگاه شاهرود آشنا شد.
اکبر ترکان که مامور کمیته خاص بررسی این اتفاق بود، 8 روز بعد از واقعه مقصر مهم این اتفاق را اعلام کرد و همه چیز به گردن متصدی این پست گره خورد. هرچند محسن پورسیدآقایی مدیرعامل راه آهن جمهوری اسلامی کشور عزیزمان ایران از سمت خود کناره گیری کرد، این استعفا در حقیقت روشی جهت فرار از پاسخگویی به مردم تلقی شد و بعضی رسانه ها وی را قربانی وزیر راه عنوان کردند و همه این ها در حالی به وسیله دولتی ها شکل گرفت که متخصصان اعلام کردند اشتباهات مکرر سیستم کنترل «ای.تی.سی» موجب بی اعتمادی اپراتورهای راه آهن در این محور به هشدارهای آن بوده است.
حضور دیرهنگام پای ویرانه های پلاسکو
مردان دولت تدبیر و امید از این تدبیر خود، یعنی فرافکنی و فرار رو به جلو در دیگر حوادث رخ داده در چند ماه اخیر بهره بردند. این واکنش‌ها در اتفاق آتش سوزی پلاسکو هم مشهود بود. حضور دیرهنگام دولتی ها پای ویرانه های این ساختمان گلایه های بسیاری را برانگیخته بود. هرچند بعد از این حضور هم، دولتمردان هیچ عذری بر دوش خود متصور نشدند و کوتاهی ها را متوجه شهرداری پایتخت کشور عزیزمان ایران ساختند. این سخنان در حالی بیان می شد که شهردار پایتخت کشور عزیزمان ایران بی توجه به جایگاه و مسئولیت، کلاه ایمنی برسر گذاشت و همراه امدادگران وارد ساختمان شد.
آواربرداری این ساختمان 9 روز طول کشید و طی آن هزار و 700 کامیون حدود 20هزار تن نخاله ساختمانی را از آوارهای پلاسکو برداشتند. اقدامی جهادی که تنها با دستان مدیران جهادی و تلاش آتش نشانان و امدادگران میسر بود. هرچند هر از گاهی تصویرهای وزرای دولت یازدهم و همچنین مدیر جمهور منتشر می شد که در حال دیدار از روند آواربرداری و کشف پیکر آتش نشانان و مردم بودند.
در نهایت معاون امنیتی استاندار پایتخت کشور عزیزمان ایران عامل آتش سوزی را سهل انگاری انسانی عنوان کرد. هرچند ایمن نبودن این ساختمان هم در گزارش ها مورد اشاره واقع شده است بود. شورای شهر پایتخت کشور عزیزمان ایران از محمدباقر قالیباف، شهردار توضیح خواست و همه اتهامات به سمت شهرداری پایتخت کشور عزیزمان ایران گسیل شد که آیا به موقع نسبت به ایمن سازی این ساختمان اقدام نشده است.
قالیباف در جلسات متعدد گزارش های متعددی از ارائه هشدار به مدیران ساختمان پلاسکو ارائه داد و نشان داد که شهرداری پایتخت کشور عزیزمان ایران وظیفه خود را در این زمینه به درستی انجام داده است.
وعده های تکراری، قول های بی عمل
رفتار دولت در برخورد با ریزگردها در خوزستان هم محل توجه هست. زمستان سال گذشته بود که همزمان شدن مه صبحگاهی و گردوغبار باعث شد گردو غبار به سیستم برق رسانی استان آسیب های جدی وارد کند. قطعی های مکرر برق در این استان و به خصوص مناطق پرجمعیت خسارت های زیادی به خانواده های خوزستانی وارد کرد. تعطیلی مدارس، دانشگاه ها و ادارات هم بخش دیگری از خسارت های بی تدبیری در مقابله با ریزگردها بود.
تقریبا حدود یک دهه از حضور این مهمان ناخوانده در شهرهای متفاوت کشور و به خاص اهواز می گذرد. اینکه ریزگردها منشأ خارجی دارند یا داخلی، بحث های متعددی را برمی انگیزد. ولی بی شک بخش مهمی از این پدیده، آن هم در نقاط متفاوت کشور نه از دشت های در حال خشک شدن در عراق هست، که از تالاب های داخل کشور عزیزمان ایران که براثر خشکسالی و عدم مدیریت مصرف آب، خشک شده است است.
ریزگردها اغلب در تابستان جهت مردم دردسر ایجاد می کردند؛ ولی همدستی آن ها با مه صبحگاهی در زمستان گذشته خوزستانی ها را به دردسر انداخت. دردسری که دولتی ها از آن بهره برداری کردند. در نخستین روز قطعی سراسری برق در استان، حمیدرضا چیت چیان، وزیر نیرو و به نمایندگی از دولت در این استان حضور یافت و ماحصل سفر یک روزه وی، تخصیص داده شده است اعتبار 100 میلیارد تومانی جهت عایق بندی سیستم های برق رسانی استان بود.
اما مدیر جمهور که یکی از وعده های انتخاباتی اش در سال 92 به مردم خوزستان این بود که دیگر آب در این استان قطع نخواهد شد، اوایل اسفند 95 در خوزستان حضور یافت و ضمن دیدار از کانون های ریزگردها، به مردم وعده داد: دیگر آب اهواز قطع نمی شود.
به علت اینکه سیستم های آبرسانی در شهرهای خوزستان از برق تغذیه می شوند، همزمان با قطعی برق، آب هم از منزل ها رخت برمی بندد و مسئله را جهت خانواده ها و مردم این مناطق سخت تر و پیچیده تر می کند.
براساس مصوبه دولت در خصوص بحران خوزستان، بنا بود قبض برق ماه هایی که مردم با مسئله مواجه بودند، از مردم این استان دریافت نشود. ولی بعد از گذشت مدتی رسانه های محلی در استان اعلام کردند، قبض برق جهت مشترکان خوزستان صادر شده است و هیچ تخفیف یا بخشودگی در آن اعمال نشده است.
دولت یازدهم در روزهای نهایی بهمن و روزهای آغازین اسفند 95، تعدادی از اعضای کابینه را به خوزستان فرستاد تا پرسشها را از نزدیک حل کنند. وزیر نیرو و وزیر جهاد کشاورزی مأمور پیگیری به اوضاع خوزستان شدند. با این حال با توجه به ریشه زیست محیطی مسئله خوزستان، معصومه ابتکار، مدیر شرکت محیط زیست در خوزستان حضور نیافت و کار را به حجتی، وزیر کشاورزی سپرد تا به کاشت درخت در کانون های ریزگردها و همچنین اعطای وام به کشاورزان خوزستانی جهت کاشت گیاه در بیابان های خوزستان، معضل این استان را حل و فصل کند.
الگوی رفتاری دولت در این ماجرا، فرافکنی نبود؛ چون خود دولت نشانه انتقادات قرار می گرفت و این بار نه شهرداری ها و نه هیچ نهاد و ارگانی نبود که تقصیر را به گردن بگیرد. ولی واکنش‌ها دولت در این ماجرا وعده های بی آخر بود. همانطور که روحانی در سال 92 به مردم وعده داد آب اهواز دیگر قطع نمی شود، در سال 95 هم به مردم این استان وعده داد، آب اهواز دیگر قطع نمی شود. این وعده مدیر جمهور بر این اساس بود که سیستم آبرسانی در استان به گونه ای مجهز شود که دیگر با قطعی برق در سطح استان، مردم با قطعی آب هم مواجه نشوند. در حالیکه هنوز گزارش هایی از این استان به گوش می رسد که برق و به تبع آن آب در اهواز و بعضی نقاط دیگر استان قطع شده است است.
معدن کاران زیر آوار بی توجهی مسئولان
حادثه انفجار معدن یورت زمستان در استان گلستان هم، واکنش‌ها دولتی ها را در توجه به مردم نشان می دهد. این اتفاق زمانی رخ داد که علاوه بر مدیر جمهور، اعضای کابینه هم سرگرم انتخابات بودند. اتفاق صبح روز چهارشنبه سیزدهم اردیبهشت رخ داد ولی نخستین اخبار از حضور وزرا و مسئولان دولتی در صحنه این اتفاق مربوط به پنج شنبه، چهاردهم اردیبهشت هست. جلسه ستاد بحران با حضور علی ربیعی، وزیر کار و محمدرضا نعمت زاده، وزیر صنعت، معدن و تجارت عصر پنج شنبه تشکیل شد.
با توجه به الگوی رفتاری دولت در مدیریت بحران حوادث اخیر که تلاش کرده با بهره برداری سیاسی از آنها کوتاهی های خود را حداقلی نشان دهد و از طرف دیگر یا نهادها و ارگان های غیردولتی را مقصر جلوه کند و یا وعده حل پرسشها دهد ولی جهت اجرایی شدن آن بخشنامه ای به ارگان مربوطه ارسال نکند. انتظار می رود در اتفاق معدن یورت بیش از آنکه حقوق کارگران مورد توجه قرار گیرد، بهره برداری از این اتفاق رخ دهد.
منبع: نسیم
انتهای پیام/

واژه های کلیدی: آتش سوزی پلاسکو | دولت یازدهم | شهرداری | ساختمان | ریزگردها | زمستان | مسئولان | خوزستان | سیستم | ایران | اهواز

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : blogzz